Ten owoc (a nie warzywo) jest co prawda najbardziej kalorycznym spośród owoców, ale i tak przez lekarzy i dietetyków uważany jest za najbardziej zdrowy. I choć zamiast cukrów zawiera duże ilości tłuszczów powinniśmy na stałe włączyć go do naszej codziennej diety.
Awokado, a inaczej smaczliwka, rośnie na wiecznie zielonym drzewie. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Według wiedzy zdobytej podczas wykopalisk szacuje się, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Owoc dojrzewa bardzo długo, przeciętnie ok. 6-8 miesięcy. Jego skład to przede wszystkim tłuszcze (w 100 g owocu jest ich aż 23,5 g, w tym przede wszystkim dobre tłuszcze jednonienasycone), a także: błonnik, węglowodany, białka; witaminy: A, B1, B2, C, E (tej jest najwięcej), PP, K i H, kwas pantotenowy a z substancji mineralnych: wapń, potas i fosfor.
Dlaczego warto jeść awokado?
Awokado dzięki zawartości kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi. Znakomicie sprawdzi się jako zamiennik masła na kanapce, a ponieważ dojrzały owoc rozsmarowuje się łatwo możemy śmiało zastąpić je w codziennej diecie bądź przyrządzić z niego smaczną i zdrową pastę. Na pewno będzie zdrowiej, bo kwasy tłuszczowe obecne w awokado chronią serce a kwas oleinowy – w przeciwieństwie do masła – obniża poziom złego cholesterolu oraz zapobiega nowotworom prostaty i piersi.
Tłuszcz tego owocu jest bardzo dobrze przyswajalny, co ciekawe jeśli dodamy go do sałatki nasz organizm dzięki niemu przyswoi 4 razy więcej antyrakowego likopenu z pomidorów. W awokado jest też dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Dzięki zawartości sporej ilości witamin C, E i A – silnych przeciwutleniaczy – ma działanie przeciwnowotworowe, a zawartość witamin z grupy B (wśród nich szczególnie cenny kwas foliowy) jest polecany w diecie kobiet w ciąży by zapobiegać wadom rozwojowym płodu. Jedzenie awokado dobrze wpływa też na nasz wzrok dzięki zawartej w nim luteinie i zeaksantynie.
Według najnowszych badań jedzenie awokado przeciwdziała rozwojowi choroby Alzheimer’a, a nawet cofaniu jej we wczesnym stadium, ponieważ łączy w sobie zdrowe dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalną witaminą E.
Zawarte w awokado jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać lub odwrócić oporność insulinową, jedną z przyczyn cukrzycy typu II a wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika w awokado pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi. Składniki odżywcze i enzymy zawarte w tym owocu dodatkowo zmniejszają stany zapalne w żołądku.
Na następnej stronie zobacz jak wykorzystać awokado w kuchni!