Twoje dziecko niechętnie zjada przygotowane dla niego posiłki, a może czasem odmawia ich całkowicie? Nie zawsze jest to powód do niepokoju. Nie wszystkie niemowlęta mają duży apetyt i lubią próbować nowych smaków. Co może być powodem niechęci i kiedy mały apetyt malucha może okazać się faktycznym problemem? Co robić, żeby zachęcić dziecko do jedzenia?
Czy Twoje dziecko faktycznie je za mało?
Na początku warto zaznaczyć, że pomimo obaw rodziców, małe dzieci zazwyczaj jedzą dokładnie tyle, ile potrzebują. Maluchy mają mały żołądek i niewielkie zapotrzebowanie energetyczne, przez co zjadane przez nich ilości jedzenia mogą wydawać się małe, choć w rzeczywistości są wystarczające. Takich obaw najczęściej doświadczają mamy karmiące naturalnie, ponieważ w ten sposób trudno dokładnie ocenić, ile zjadło dziecko.
Jak ocenić, czy maluch się najada? Najlepszym sposobem jest kontrola tego, jak przybiera na wadze. W pierwszych miesiącach dziecko jest często ważone, a póki jego masa ciała mieści się w normie, najpewniej nie ma powodów do obaw. Jeśli natomiast waży zbyt mało lub pomimo prawidłowej wagi wciąż masz wątpliwości co do ilości podawanego maluchowi jedzenia, skonsultuj się z pediatrą. O problemach, które mogą wymagać pilnej konsultacji, świadczą takie objawy jak odmawianie jedzenia przez wiele dni, spadek masy ciała, częste wzdęcia, apatia czy nadmierna płaczliwość.
Najczęstsze powody braku apetytu u niemowląt
Dlaczego małe dzieci nie mają apetytu? Dość często powody są proste i nieszkodliwe, choć czasami mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia. Najczęściej maluchy odmawiają jedzenia przez:
- ząbkowanie – trwa ono długo i może być naprawdę bolesne dla dziecka, które w tym czasie odczuwa dyskomfort w całej jamie ustnej i może nie radzić sobie z przeżuwaniem pokarmów;
- zbyt dużą ilość posiłków – jeśli podajesz dziecku jedzenie często i w małych odstępach czasu, może ono zwyczajnie nie być głodne przed następnym posiłkiem;
- dolegliwości układu pokarmowego – bóle brzucha, zaparcia, alergie i nietolerancje pokarmowe, wszystko to może osłabiać apetyt malucha i negatywnie wpływać na jego samopoczucie po posiłku;
- infekcje – osłabienie organizmu i gorsze samopoczucie również mogą zmniejszać apetyt i ograniczać odczuwanie głodu.
Jednym z częstych powodów osłabionego apetytu u małych dzieci jest również anemia i niedobór żelaza, na który szczególnie narażone są maluchy urodzone przedwcześnie i o dość małej masie ciała. Jeśli problem nie ustępuje, a dziecko nie przybiera właściwie na wadze, skonsultuj się z pediatrą, żeby wykluczyć lub rozpoznać niedobory cennych składników odżywczych.
Pokaż dziecku różne smaki i nie zrażaj się!
Przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecko zgodnie z zaleceniami powinno być karmione mlekiem mamy lub odpowiednio dobranym mlekiem modyfikowanym. Po tym czasie półroczny maluch zaczyna poznawać masę nowych smaków podczas stopniowego rozszerzania diety. Przydadzą mu się wtedy nietłukące naczynia, talerzyki i miseczki, smoczek na owoce czy zestaw małych łyżeczek.
Jeśli dziecko niechętnie próbuje nowych rzeczy, przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby nie zrażać się zbyt szybko. Niektóre maluchy nie przepadają za nowościami, co nie znaczy, że przygotowane dania faktycznie im nie posmakują. Czasem potrzebują one jednak spróbować ich kilka czy nawet kilkanaście razy, zanim przywykną do całkowicie nowego dla nich smaku i zjedzą cały posiłek. Przygotuj się na to i do smakowych testów naszykuj małe porcje.