Od wieków niska temperatura jest wykorzystywana do utrwalenia żywności. W miarę rozwoju technologii uzyskiwano coraz bardziej efektywne metody przedłużania świeżości produktów spożywczych. Obecnie jednymi z najbardziej skutecznych urządzeń są tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne. Na czym dokładnie polega metoda fluidyzacyjna i w jaki sposób wykorzystywana jest w praktyce?
Metoda fluidyzacyjna – na czym polega?
Metoda fluidyzacyjna stanowi obecnie jedną z najbardziej efektywnych metod utrwalania produktu w sypkiej formie. Działanie sprowadza się głównie do wykorzystania powietrza – cały proces opiera się na przedmuchiwaniu od dołu pionowego strumienia powietrza przez warstwę produktów. Powietrze wprawiając produkt w ruch, przeciwdziała jego wzajemnemu przyleganiu do siebie. Czynność wymaga nadania strumieniowi odpowiedniej prędkości, zróżnicowanej ze względu na wielkość i strukturę produktu, dzięki temu proces będzie najbardziej efektywny również pod kątem ekonomicznym. Warto zaznaczyć, że wymiana ciepła w tym przypadku cechuje się wyższą intensywnością, niż biorąc pod uwagę np. zamrażanie owiewowe.
Urządzenia zamrażalnicze wykorzystujące metodę fluidyzacji zapewniają następujące korzyści:
- szybkość procesu,
- łatwe porcjowanie produktu,
- zachowanie odpowiedniej konsystencji,
- łatwe pakowanie produktu,
- pozytywny wpływ na kolor i aromat po rozmrożeniu.
Proces fluidyzacji znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu m.in. chemicznym, metalurgicznym, paliwowym, szeroko wykorzystywany jest również w suszarnictwie i odlewnictwie, szczególną rolę odgrywa jednak fluidyzacja w przemyśle spożywczym.
Fluidyzacja w przemyśle spożywczym
Urządzenia zamrażalnicze nie od dziś znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, w miarę upływu lat dążono jednak do podniesienia jakości mrożonych produktów. Fluidyzacja w przemyśle spożywczym odgrywa obecnie bardzo ważną rolę i jest jedną z najbardziej skutecznych metod utrwalania produktów w formie sypkiej, odznaczającą się dużą wydajnością. Metoda fluidyzacyjna jest szczególnie pomocna w okresie zbiorów, umożliwiając utrwalenie dużych ilości produktów jak warzywa, owoce, czy grzyby. Ponadto jest również przydatna w przypadku przewozu artykułów na większe odległości, pozwalając na transport bez uszczerbku na świeżości. Nie sposób wyobrazić sobie skali strat w przemyśle spożywczym bez tego rodzaju rozwiązań.
Tunele chłodnicze spiralne a tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne
Tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne (IQF) to najpopularniejsze urządzenia zamrażalnicze do szybkiego zamrażania, dzięki którym uzyskuje się sypki, oddzielony produkt o odpowiedniej strukturze, gotowy do zapakowania. Inną rolę odgrywają natomiast tunele chłodnicze spiralne – są to specjalne tunele chłodzące, zamrażające lub podgrzewające, wykorzystywane najczęściej w przypadku m.in. wyrobów kulinarnych, garmażeryjnych, piekarniczych, a także przy produkcji lodów. Spiralny tunel chłodniczy to urządzenie odznaczające się kompaktową budową, co za tym idzie wymaga on mniejszej przestrzeni w hali produkcyjnej, przez co znajduje szerokie zastosowanie w zakładach przetwórstwa mięsnego, a także wśród m.in. producentów nabiału, czy wyrobów cukierniczych.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę unidex.pl