Trejos Devynerios, 999 lub trzy dziewiątki to znana także w Polsce nalewka ziołowa.
Sama nazwa Trzy Dziewiątki jest synonimen liczby 27. Jak za dawnych czasów, w zakładzie STUMBRAS produkowana nalewka zawiera w sobie 27ziołowych składników, m.in. podagrywcznik, korzenny rabarbar, korzenny gencyjan, korzenny kalgan, pieprz czarny, pieprz pachnący, pieprz czerwony, imbir, gałkę i płatki muszkatołowe, gałkę pomeranską, skórkę pomaranczową i cytrynową, korę z kruszyny, cynamon, anyżgwiażdzisty, nasienie czarnuszki, kardamon, żubrówkę. Inne składniki ziołowe, wchodzące w skład nalewki, nie są ujawniane i pozostają tajemnicą handlową.
HISTORIA
Tajemnica pochodzenia nalewki Trzy Dziewiątky (Trejos Devynerios) wywodzi się z głębi wieków. Ludność zawsze wierzyła w tajemniczą moc roślin, m.in. w domach pod sufitami zawieszano miotełka z ziół, proszkowano rośliny, korzenie i korę drzewną, przyrządzano magiczine napoje ziołowe lub palono tobołki z traw, próbując w ten sposób pochwycić “duszę” roślin.
Z biegiem czasu zauważono, że mocne trunki alkoholowe, po dodaniu do nich ziół lub korzeni, zmieniają swój smak i kolor. Stąd wywodzi się tradycja produkowania nalewek, która się zachowała do dzisiaj. Warto pamiętać o tym, że rodzaje nalewek w dawnych czasach różniły się w zależności od tego, kto był ich producentem – pewne rodzaje nalewek były produkowane przez mieszczan, inne – przez aptekarzy a jeszcze inne – tylko przez wiejskie zielarki. W ciągu wieków niektóre receptury przygotowywania nalewek poszły w niepamięć a niektóre, odwrotnie, stały się bardzo popularne.
Uważa się, że receptura nalewki Trzy Dziewiątki mogła być opracowana w okresie rządow księcia Witolda w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego a pózniej była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W srodku XX wieku stary recept, opracowany przez naszych przodków w dawnych czasach, został odtworzony przez specjalistów firmy STUMBRAS.
SPOŻYWANIE
Od dawnych czasów do picia nalewki Trzy Dziewiątki używa się małych kieliszków. Tradycyjnie nalewkę Trzy Dziewiątki podaje się po jedzeniu. Przyjemny gorzkawy smak trunku staje się ukoronowaniem obfitego obiadu lub kolacji.
Nalewka ta jest również doskonałym składnikiem koktajli, zwłąszcza z tonikiem, wodą sodową (nie można zapomnieć o zielonej cytrynie i lodzie!) oraz różnymi sokami. Koktajl na zimę – Trzy Dziewiątki z podgrzanym sokiem z czerwonych winogron, w stosunku 1:2.
Pojemności: 0,1 l; 0,2 l; 0,35 l; 0,5 l; 0,7 l
Alk.: 40% obj.
Źródło/foto: Stumbras Polska