Jak głoszą słowa jednej z najsłynniejszych morskich pieśni:
szesnastu chłopa na umrzyka skrzyni
johoho i butelka rumu
Nie ma co się dziwić morskiej braci, że dla skosztowania tego płynu była w stanie zrobić niemal wszystko. Ten znany od stuleci alkohol przygotowywany jest z trzciny cukrowej. Mimo że powszechnie kojarzony jest z gorącymi wyspami karaibskimi, takimi jak choćby Kuba czy Jamajka, pochodzi z… Azji. Nikt jednak dziś myśląc o tym trunku nie kieruje wzroku w stronę Chin czy Indii.
Według tradycyjnej metody, biały alkohol powstały w gorzelniach z trzciny cukrowej zlewa się albo do butelek i sprzedaje jako rum biały, albo wlewa do beczek i po leżakowaniu sprzedaje się jako rum złoty lub ciemny. Warto dotrzeć do rumu produkowanego taką, nieprzemysłową metodą. Satysfakcja ze smaku jest gwarantowana.
Oto kilka przepisów na dość rozrywkową, karnawałową imprezę. Aha, to że podajemy ich kilka, nie oznacza, że wszystkie trzeba wypróbować podczas jednego party…
CUBA LIBRE – klasyka smaku, drink tak legendarny, że grzechem jest go nie spróbować
PINA COLADA – równie słynna mieszanka smaków, która na pewno na myśl przywiedzie nam basen Morza Karaibskiego
ADIOS AMIGOS – niezwykle mocna kombinacja kilku mocnych alkoholi. Trzeba uważać, by po wypiciu go nie powiedzieć do swych przyjaciół “adios!”
CASABLANCA – lekko wytrawny, niezwykle orzeźwiający. dobry na każdą porę dnia i nocy
SKORPION – Dobry na początek zabawy. Oprócz rumu smak nadają mu koniak, amaretto i sok pomarańczowy
JADE – jeśli na imprezie zapewniamy gorące jedzenie, to będzie idealny aperitif. Jade ma nie tylko unikalny kolor, ale i smak.
LAZUR – do delektowania się subtelnymi nutami kokosowo – rumowymi…
ZIELONA HERBATA – wbrew pozorom ta herbatka zawiera procenty.. Czemu jest zielona? Przekonajcie się sami.