Co prawda nazwa nie brzmi zachęcająco, ale spokojnie. Meksykańskie mole nie ma nic wspólnego z naszymi szkodliwymi molami. Słowo mole pochodzi od wyrazu w prekolumbijskim języku náhuatl mulli, który oznaczał gulasz lub sos. I to to ostatnie słowo najlepiej oddaje naturę tej potrawy.
Mole to bowiem sos, oparty na bazie chili, przypraw i ziaren. Jest to tak popularne meksykańskie danie, że gdybyście spotkali meksykańskiego kucharza i poprosili o coś typowego z kuchni jego kraju, z pewnością przyrządziłby właśnie mole. Pytanie tylko jakiego rodzaju, bowiem istnieje mnóstwo odmian tego sosu. Najbardziej typowym jest mole poblano i to właśnie nim się dziś zajmiemy.
Do przyrządzenia mole będą nam potrzebne:
- 100 g pestek z dyni (mogą być także z innego warzywa)
- 100 g sezamu
- 4 spore papryczki chili lub zamiast tego 4 czubate łyżki chili w proszku
- olej
- 1 tabliczka czekolady gorzkiej (70% kakao)
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka goździków
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka kminku
- zioła: bazylia, oregano, prowansalskie etc. – wedle uznania
- sól, pieprz i cukier do smaku
- 5 łyżek ketchupu lub sosu pomidorowego
- pierś lub udka z kurczaka
- kilka kromek chleba
- ryż
Mole jest sosem, więc możemy je podawać do różnych dań, wedle gustu. W tym wypadku podamy przepis na jego najpopularniejsze połączenie, którym jest kurczak. Mimo to można je podawać także po wegetariańsku – z samym ryżem, smakuje równie pysznie.
Kurczaka mazerujemy w misce wedle uznania (najlepiej w oleju, białym winie i ziołach) przez min. godzinę.
Ziarna dyni i sezamu rozbijamy w moździerzu razem z czosnkiem i ziołami. Czekoladę rozpuszczamy z rondelku a następnie doprawiamy czosnkiem i przyprawami.
Rozgrzewamy olej na patelni, następnie wrzucamy nań poszatkowaną paprykę, podsmażamy. Potem zalewamy to czekoladowym roztworem, dusimy i doprawiamy łyżkami ketchupu. W razie potrzeby doprawiamy odpowiednio przyprawami.
Mole musi mieć pikantno-słodki smak, więc w celu jego uzyskania można dodać jeszcze cukru, pieprzu lub sproszkowanego chili. Należy jedna uważać, by nie przesadzić.
Gotujemy ryż i pieczemy kurczaka w piekarniku nastawionym na 150 stopni przez ok 20 – 30 min., tudzież odsmażamy drób na patelni. Gdy wszystko będzie gotowe, wykładamy na talerze i zalewamy sosem.
Ze względu na pikantność sosu podajemy danie z kromkami chleba.
Smacznego!