Jaki jest ser, każdy widzi. Podobno. Dzisiaj chcemy wspólnie z Wami rozprawić się z różnymi obiegowymi prawdami na temat sera, które jednak nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przejdźmy do konkretów.
Mit #1:
Sery tuczą – każdy pokarm posiada kalorie, więc najwyższy czas przestać się ich bać. One po prostu były, są i będą. Sery są bogate w fosfor, wapń, białko i wiele różnych witamin. Biały ser jest mniej kaloryczny, dlatego jeżeli chcesz zrzucić trochę z wagi, będzie on pasował jak ulał do Twoich potrzeb.
Mit #2:
Sery są mniej kaloryczne od mięsa – przede wszystkim tak sery, jak i mięso zawierają podobne ilości białka. Oczywiście, istnieje tyle rodzajów sera oraz mięsa, iż trudno tutaj na precyzyjną, uniwersalną odpowiedź, aczkolwiek istnieją sery, które są bardziej kaloryczne od mięsa.
Mit #3:
Liczba dziur w serze oznacza jego jakość – liczba dziur nie ma żadnego wpływu na jakość sera. Mała ciekawostka, pierwszy ser z dziurami powstał dziełem przypadku. Techniki produkcji „dziurawego sera“ używa się dziś tylko w przypadku sera szwajcarskiego.
Mit #4:
Ser pleśniowy jest bezpieczny w czasie ciąży – w czasie ciąży należy unikać spożywania serów pleśniowych, ponieważ mogą zawierać bakterie listerii, które mogą zagrozić w przebiegu ciąży.
Mit #5:
Białego sera nie można łączyć z pomidorem – teoria szkodliwości łączenia pomidora z produktami nabiałowymi opiera się na założeniu, że zawarte w pomidorze kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, kumarynowy czy jabłkowy) łączą się z wapniem obecnym w mleku i jego przetworach co prowadzić ma do bólu, sztywności i stanów zapalnych.
Na szczęście, nie ma żadnych naukowych badań potwierdzających zasadność takiego podejścia.
Mit #6:
Francuzi jedzą najwięcej sera na świecie – wynika z sondażu zrealizowanego przez amerykański think tank Pew Research Center, który w ten sposób uczcił rocznicę rewolucji francuskiej. Francuzi jednak rokrocznie są w czołówce producentów i eksporterów sera w UE, obok Greków i Niemców.
Przy wyborze produktów spożywczych, zwróć uwagę na certyfikaty żywności, np. Jakość Tradycja. Przyznawany produktom wysokiej jakości z 50-letnią tradycją wytwarzania. Po więcej informacji zapraszamy na www.specjalyregionu.pl