Ciąg dalszy naszego cyklu, w którym prezentujemy popularne lub mniej znane przyprawy, ich właściwości, zastosowania i przykładowe danie z ich wykorzystaniem. Przed Wami – szafran!
Właściwości:
- antybakteryjne
- antynowotworowe
- odmładzające
- antydepresyjne
W starożytnej Grecji szafran znalazł swe zastosowanie w lecznictwie, uznawano go wówczas za lek na złe samopoczucie, bezsenność, katar, kaszel oraz impotencję.
Obecnie, badania kliniczne potwierdziły jego antydepresyjne działanie. Szafran zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co poprawia nastrój i rozwesela. Wstępne badania na Uniwersytecie Medycznym w Teheranie wykazały także, że szafran działa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego. Wykazano, że aż 75 % kobiet w wieku 20-45 lat zauważyły znaczne złagodzenie objawów PMS.
Szafran ma także udowodnioną skuteczność w leczeniu takich chorób jak: migreny i bóle głowy, nerwowość, zaburzenia miesiączki, choroby płuc, choroby układu krążenia i pokarmowego, reumatyzm, nowotwory.
Szafran w Azji Mniejszej znalazł swe zastosowanie w medycynie jako lek do obniżania gorączki, na uspokojenie, do poprawy funkcjonowania wątroby. Przyprawa ta jest bardzo dobrym źródłem potrzebnych minerałów, takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, selen, magnez i cynk.
Na kolejnej stronie dowiesz się więcej!