Bezpieczne suplementy
Suplementy dopuszczone do sprzedaży w sklepach czy aptekach są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą się pojawić w przypadku ich przedawkowania, nadwrażliwości na któryś z jego składników czy przeciwwskazań do ich przyjmowania. W przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej na jakieś składniki czy chorób przewlekłych, stosowanie suplementów koniecznie trzeba omówić z lekarzem.
Niektóre suplementy mogą być zakazane w przypadku np. chorób krążenia (w związku z zawartością w nich kofeiny, synefryny lub tyrozyny) czy układu pokarmowego (np. te, które zawierają duże ilości błonnika), a osoby uczulone na skorupiaki powinny unikać preparatów z zawartością chitosanu. Kobiety w ciąży w ogóle powinny zrezygnować z suplementów, chyba że biorą je pod ścisłą kontrolą lekarską.
W jakiej formie?
Suplementy występują w różnych formach, w postaci żeli, tabletek, proszku czy w kapsułkach. W sproszkowanej formie najczęściej znajdziemy odżywki białkowe, węglowodanowe i węglowodanowo-białkowe, z których przyrządzamy koktajle. Preparaty te uzupełniają codzienną dietę w energię oraz składniki odżywcze potrzebne do regeneracji organizmu. Można nimi także zastępować wybrane posiłki w przypadku osób, które prowadzą nieregularny tryb odżywiania.
W formie płynnej znajdziemy najczęściej napoje węglowodanowo-mineralne, które uzupełniają w organizmie wodę, energię i składniki mineralne tracone podczas wysiłku. Mogą być one – w zależności od składu – spożywane podczas bądź po treningu.
Kapsułki czy tabletki zwykle zawierają jeden składnik, który wspomaga organizm w ściśle określonym procesie.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!