Gin z tonikiem to symbol kultury brytyjskiej i jeden z najpopularniejszych drinków świata. Tak słynny, że rzadko pamięta się o ogromie jego innych zastosowań. Komponuje się z większością mocnych alkoholi, znakomicie nadaje się również do koktajli dziewiczych. Hellena przedstawia drinki na bazie toniku z różnych szerokości geograficznych.
Tonic Hellena jest współczesną wersją napoju, wymyślonego ok. 1825 roku w brytyjskiej armii. Regularnie podawano go wojskowym stacjonującym w należących wówczas do Korony Brytyjskiej Indiach jako lekarstwo. Zawierał pochodzącą z południowo amerykańskich drzew leczniczą substancję chininę, dzięki czemu chronił przed malarią. Aby gorzkawy smak lekarstwa nie znudził się żołnierzom, zaczęto do niego dolewać aromatycznego ginu. Dorzucano do szklanek również po plasterku cytryny lub limonki. Zawarte w tych cytrusach witaminy miały dodatkowo chronić pijących przed inną groźną chorobą szkorbutem.
Z czasem tonik zagościł w barach całej kuli ziemskiej. Okazało się, że nie tylko zaspokaja pragnienie lepiej niż większość słodkich owocowych napojów, ale także znakomicie komponuje się z innymi wysokoprocentowymi alkoholami.
Drinki oparte na Toniku Hellena należą do grupy wytrawnych longów (20-30% zawartości alkoholu), o wielowarstwowym aromacie. Przygotowując je, powinno się postępować podobnie, jakby używało się ginu. Do szklanki należy nalać 40 cl wybranego alkoholu, dopełnić ją Tonikiem Hellena, a na końcu dodać plasterek silnie kwaśnej limonki przy alkoholach o ostrzejszych, bardziej zróżnicowanych aromatach lub cytryny przy alkoholach o delikatniejszym charakterze.
Tonic Hellena pogłębi smak koktajli opartych na słowiańskiej wódce, południowoamerykańskiej tequili i japońskim sake. Doda delikatności drinkom opartym na koniaku, a mieszankom z rumem zdecydowanego, wytrawnego charakteru. Wielu barmanów wykorzystuje go m.in. jako zamiennik wody w popularnym drinku Mohito. Tonic Hellena można pić również na sposób irlandzki z whiskey i lodem (to tzw. Leperchaum po polsku Leprikon).
Warto wiedzieć, że swój unikalny drink z dodatkiem toniku posiada również Polska. Popularnego Szprycera na całym świecie przygotowuje się zazwyczaj z białego wina i wody sodowej. Jednak PRL-owscy barmani zaczęli stosować do tego celu półwytrawne i półsłodkie wina czerwone i różowe oraz właśnie tonic. Aby uzyskać dzisiaj ten kultowy smak, należy wino i schłodzony Tonic Hellena pomieszać w proporcjach 2:3, a następnie dorzucić plasterek cytryny.
Choć gorzkawy tonik zazwyczaj kojarzy się z napojami dla dorosłych, można go z powodzeniem wykorzystywać również w bezalkoholowych koktajlach dla dzieci. Gdy wymieszamy go z sokiem np. truskawkowym, wiśniowym, jabłkowym lub cytrusowym uzyskamy napój jednocześnie o głęboko owocowym smaku i niezwykłych właściwościach orzeźwiających. Tonic Hellena sprawdzi się tu szczególnie dobrze nie zawiera bowiem żadnych sztucznych substancji słodzących.
Tonic Hellena: pojemność 1,25 l
cena: 1,59 zł
Szerszych informacji udziela:
Sylwia Kochel / Kolterman Media Communications
Tel. (22) 374 21 49/Kom. 0 510 081 103
s.kochel@kmc-pr.pl