Topinambur to kolejne zapomniane warzywo. Uprawiane w Polsce przed wojną (głównie na Śląsku) zostało wyparte przez ziemniaka. Przez Francuzów nazywany ziemną gruszką, a przez Anglików – jerozolimskim karczochem, ze względu na jego smak. U nas była to po prostu bulwa albo słonecznik bulwiasty. Warto poznać jego walory zdrowotne i smakowe tym bardziej, że właśnie teraz nadszedł jego czas.
Co to za gatunek?
Warzywo to pochodzi z Ameryki Północnej i zostało rozpowszechnione na różnych kontynentach jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Jest mało wymagające i rośnie w bardzo różnych warunkach. Bulwy topinamburu spożywane były przez Indian północnoamerykańskich już w okresie przedkolumbijskim, a potem szybko zostały docenione przez kolonistów i za ich pośrednictwem przywędrowały do Europy i Azji. Obecnie bulwy topinamburu traktowane są zwykle jako dość ekskluzywne i rzadko spotykane warzywo, jednak coraz częściej spotykane na bazarkach i rynkach warzywnych.
Jadalną częścią są bulwy, które po obraniu mogą być żółte lub białawe, czasami z czerwonymi lub niebieskimi pasemkami, kruche o słodkim, orzechowym smaku (przyrównywanym do karczocha i orzechów brazylijskich). Topinambur jest też wykorzystywany jako roślina ozdobna, jego żółte kwiaty przypominają astry.
Na następnej stronie dowiesz się o jego zastosowaniu!