Sery smakują intensywnie i są gęste, zioła z kolei są delikatne i lekkie. Sery sycą, zioła nadają aromatu i wspomagają trawienie. Jak to w życiu bywa, przeciwieństwa się przyciągają. Ze względu na mnogość rodzajów zarówno serów, jak i ziół, warto wiedzieć, co z czym najlepiej łączyć i w jakiej formie podawać.
Ser serowi nierówny
Istnieje tradycja kulinarna, aby do serów twardych stosować głównie kminek, koper, rozmaryn i szałwię, a do miękkich – cząber, majeranek, tymianek i miętę.
Odmiany serów zależą zarówno od technologii wytwarzania, użytych dodatków, jak i długości dojrzewania. Te świeże są zwykle delikatne w smaku, mają puszystą, lekką konsystencję. Doskonale komponują się z ostrymi przyprawami, ale dobrze smakują także przyrządzane na słodko. Sery miękkie ze skórką mają posmak grzybowy (brie, camembert) lub słonawy – jak neufchatel. Wśród serów pleśniowych niebieskich najbardziej znane to roquefort, gorgonzola, rokpol, cambozola czy Danish Blue. Zwykle mają dość wyraźny, charakterystyczny, słony smak. Najdłużej dojrzewają sery półtwarde (takie jak cantal, cheddar czy gouda) oraz twarde, jak ementaler, appenzeller, Beaufort lub parmezan.
Idealnie dobrani
Bogactwo serowych smaków tak naprawdę daje jednak nieograniczone możliwości. Jak więc łączyć sery z ziołami? Te wskazówki na pewno pomogą wam stworzyć wspaniałą sałatkę z serem pleśniowym, albo różnorodną deskę serów:
- Ostry niebieski ser z pleśnią taki jak Castello Extra Creamy Danish Blue najlepiej smakuje z estragonem lub pieczonym czosnkiem.
- Sery twarde w potrawach z pomidorami wprost „domagają się” dodania oregano, które zamieni nawet zwykłą zapiekankę w iście włoską ucztę. Same sery po podgrzaniu zmieniają czasem smak, warto więc trochę poeksperymentować, stosując jedynie ogólne zasady. Komponując potrawy z serów i ziół, staraj się dobierać zestawienia kontrastowe. Smak świeżych serów zwykle dobrze podkreślają słodkie lub ostre przyprawy.
- Ser dojrzały i intensywny zostanie złagodzony poprzez delikatny aromat tymianku, lubczyku czy bazylii, która oprócz działania antybakteryjnego, wzmacnia żołądek i uzupełnia dietę w minerały i witaminy.
- Jeżeli komponujesz deskę serów, to znając zasady możesz ją bardzo łatwo wzbogacić o więcej smaków, układając między owocami, orzechami i serami gałązki świeżych ziół. (Sprawdź: Parowanie sera i owoców – najważniejsze zasady, z przykładami)