Do Europy awokado przywędrowało na przełomie XV i XVI wieku, przywiezione z Ameryki Środkowej.
Pestki awokado wykiełkują nawet po długim czasie, stąd żeglarze nie mieli problemów z ich przywiezieniem i hodowlą we Francji i Hiszpanii. Obecnie największym producentem awokado jest Izrael, gdzie owoce te są nazywane \”zielonym złotem\” tego kraju.
Owoce awokado są kształtu gruszkowatego. Największe egzemplarze osiągają długość do 20 cm.
NIEZWYKŁE PRZEPISY NA DANIA Z AWOKADO
Zwykle należące do droższych warzyw, w lutym i marcu awokado osiąga najlepsze dla polskich konsumentów ceny. Kupując je zwróćmy uwagę na to, by miało gładką, lśniącą, zieloną skórkę i było na tyle dojrzałe, by przy lekkim naciśnięciu palec odciskał ślad. Gdy są twardsze należy je potrzymać dwa-trzy dni na parapecie kuchennym.
Miąższ awokado ma szlachetny i łagodny smak oraz niezwykle delikatną konsystencję. Po przekrojeniu bardzo szybko ciemnieje, czemu można zapobiec skrapiając go sokiem z cytryny.
Awokado rozbija zły cholesterol. Jest pełne witamin i wartości odżywczych. Dostarcza nam sił witalnych, przez co jest nazywane \”gruszką miłości\”. Sławę tą awokado zawdzięcza wysokiej, bo aż 30% zawartości łatwo przyswajalnego tłuszczu. Nienasycone tłuszcze sprawiają też, że jest szczególnie polecane osobom chorym na miażdżycę. Zawiera także tak cenne składniki jak białko, karoteny, witaminy B1, B2,oraz C,K,H,PP.
Awokado jest szczególnie cennym owowcem dla diabetyków, a to ze względu na to, iż prawie w ogóle nie zawiera cukrów.
Zawartość kalorii – w zależności od owocu 180-240 kcal na 100 gram owocu.
Co ciekawe, w polskiej botanice awokado jest znane jako smaczliwka wdzięczna.
uwagi:
Według Słownika Języka Polskiego PWN słowo \"awokado\" jest niedomienne.