Wśród tysięcy produktów, ustawionych na sklepowych półkach, znajdziemy również takie, które mają za zadanie realnie wspierać nasze zdrowie. Aby pomóc konsumentom w ich odnalezieniu i wprowadzeniu do codziennego menu, stworzono tzw. listę super food. Przeglądając jej spis, wśród drogocennych składników, odnajdziemy tam m.in. bakalie i suszone owoce, które mają za zadanie wspierać nasz układ pokarmowy i nerwowy.
Co dokładnie znajdziemy w garści ulubionych bakalii i dlaczego warto dodawać je do jogurtu lub ciepłej owsianki?
Drogocenne migdały
Nasiona migdałowca, nazywane powszechnie migdałami, nie tylko wyjątkowo smakują, ale przede wszystkim – dostarczają naszemu organizmowi cennych minerałów i składników, wspomagając walkę z przeziębieniem, anemią i otyłością.
Migdały wspomagają krążenie, wzmacniają stawy i wzbogacają naczynia krwionośne, które ulegają deformacji, np. podczas objawów nadciśnienia. Ponadto, ich spożywanie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niezwykle niebezpiecznych schorzeń i chorób – np. udaru i zawału serca. Co ciekawe – najnowsze badania wykazują, że migdały pomagają leczyć choroby gardła, wspomagając antybiotykoterapię, prowadzoną w przebiegu anginy.
Na domiar dobrego zawarta w nich cenna fenyloalanina – składnik, którego organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie – działa prewencyjnie, zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji.
Migdały są bogatym źródłem witamin – głównie z grupy B i E – a także kwasu foliowego, przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, znajdziesz w nich cenne minerały – w tym wapń, magnez, żelazo, potas, sód, cynk oraz fosfor. Ta wyjątkowa mieszanka pomaga m.in. wyeliminować z diety cukier, dbać o nasze włosy, paznokcie i skórę, a także wspomagać w walce z anemią.
Orzech – bezlik smaku i wartości
Orzechy są najbardziej wartościowym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych – takich jak żelazo, wapń, potas, cynk i sód. Co ważne – nienasycone kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, sprzyjając tym samym walce z otyłością i miażdżycą.
- orzech włoski – składa się w 15% z wysoko wartościowego białka, stanowiąc tym samym za podstawę diety wegańskiej bądź wegetariańskiej. Zaleca się spożywanie go głównie po treningu, aby dostarczyć budulca mięśni i kwasów omega-3.
- orzech laskowy – pozwala obniżać zły cholesterol, podnosząc jednocześnie frakcję HDL. Odmiana ta jest cennym źródłem witaminy E – niezbędnej do prawidłowego rozwoju ciąży. Statystycznie – wystarczy zaledwie garść orzechów laskowych dziennie, aby pokryć 100 % zapotrzebowania na tą witaminę.
- pistacje – posiadają ogromną ilość białka, potasu, witaminy B6 i B1 – witaminy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To dzięki niej wspomagasz pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
- orzeszki ziemne – należą do tej samej grupy roślin, co np. soja, dlatego też nie zaleca się ich spożywania przy chorobach tarczycy. Orzeszki wyróżniają się rekordową ilością witaminy B3 – tak zwanej niacyny – z niedoborem której, najczęściej, walczą osoby nadużywające używek (głównie alkoholu).
- orzechy pekan – w 70% złożone z tłuszczy, wykazują się właściwościami przeciwmiażdżycowymi.
- makadamia – podobnie jak orzechy pekan – są bardzo tłuste i kaloryczne. Mają delikatnie maślany smak, przez co często używa się ich do wypieków. Najnowsze badania wykazują, że orzechy makadamia umożliwiają skuteczną walkę z np. zakrzepicą.
- orzech kokosowy – ma stosunkowo mało białka i w połowie składa się z wody. Ze względu na obecność nasyconych kwasów tłuszczowych – nie zaleca się ich pacjentom z podwyższonym poziomem cholesterolu. Orzechy kokosa mają wiele cennych właściwości – w tym działanie przeciwzapalne.
Dlaczego powinniśmy jeść suszone owoce?
Współcześnie panuje mit, jakoby owoce suszone były nieodpowiednie dla osób, stosujących dietę redukcyjną. W rzeczywistości jednak jest to niezwykle cenny składnik, często zastępujący „tradycyjne” owoce.
Spożywając suszone owoce w rozsądnych ilościach dostarczasz swojemu organizmowi cennego błonnika, licznych witamin i składników mineralnych, które wspomagają pracę organizmu.
Warto pamiętać, że suszone owoce nie zawierają tłuszczu, mają bardzo niską zawartość sodu, a przy tym – wzbogacone są ogromną ilością witaminy A i B oraz żelaza i wapnia.
Wśród szczególnie zalecanych są:
- suszone jabłka – które pomagają w zaparciach, posiadają flawonoidy, które chronią organizm przed rozwojem nowotworów jelita grubego, a także zawierają witaminy C, E, A oraz krzem i potas, który dba o skórę i paznokcie.
- suszone truskawki – posiadają więcej witaminy C, niż pomarańcze czy cytryny. Pomagają z osłabieniem i bólami mięśni, przez co lekarze zalecają ich spożywanie po intensywnych treningach siłowych.
- suszony ananas – zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie ran i urazów, a także wykazuje się działaniem przeciwzapalnym. Ponadto, doskonale wspomaga walkę ze zgagą, niestrawnością i refluksem przełykowym.
- suszone śliwki – regulują pracę układu pokarmowego, pomagając w zaparciach i niestrawności. Dodatkowo wspomagają leczenie otyłości i osteoporozy, a dzięki dużej zawartości antyoksydantów – chronią komórki przed nowotworami i procesem starzenia.
Jeśli więc chcesz dostarczać swojemu organizmowi najcenniejszych i najbezpieczniejszych składników – konieczne jest uzupełnienie dziennego jadłospisu o bakalie i suszone owoce. Wybieraj sklep z bakaliami, który stawia na jakość i świeżość produktów, dzięki czemu zyskasz gwarancję nie tylko cennych składników, ale także – wyjątkowego, intensywnego smaku.