Sposoby na topinambura
Ze względu na to, że najwięcej witamin znajduje się tuż przy powierzchni bulw, nie zaleca się ich obierania a jedynie dokładnego oczyszczenie. Dodatkowo ze względu na sporą zawartość żelaza po obraniu bardzo szybko ciemnieją. Dlatego najlepiej od razu włożyć je do zakwaszonej sokiem z cytryny bądź octem wody. Smak topinambura świetnie dopełnią zioła i gałka muszkatołowa. We Włoszech i Francji używa się go głównie jako składnik zup. Poza tym często przyrządzany jest podobnie jak ziemniaki, włączając w to sporządzanie delikatnych frytek czy chipsów. Znakomicie sprawdzi się także w marynacie bądź kiszony oraz zapiekany z serem.
Dojrzałe bulwy przechowuje się nie umyte, w lodówce w pojemniku na warzywa lub w chłodnym i suchym miejscu. Odporny nawet na 30 stopniowy mróz, dostępny jest przez całą zimę. Gotuje się je tak samo jak ziemniaki, tyle że krócej, a im dłużej pieczony tym jego smak staje się słodszy.
Można go jeść na surowo jako składnik surówek (np. z jabłkiem, selerem, orzechami i miodem), duszonego z innymi warzywami, jako składnik musów zimowych z jabłek bądź gruszek. Topinambur znakomicie smakuje pieczony z ziołami, a plasterek wkrojony do herbaty poprawi jej smak lepiej niż cytryna.