Karczochy, poza walorami smakowymi, mają także wiele właściwości leczniczych. Wyciąg z tego warzywa można kupić w każdej aptece, ale w kuchni nadal jest rzadkim gościem. Szkoda, bo dodany do potraw nadaje im niezwykłego smaku. Uważany jest także za afrodyzjak. Poznajmy więc Pana Karczocha!
Karczoch na odchudzanie?
Karczoch to roślina znana już w starożytnym Rzymie i Grecji, ale obecnie chodowana w krajach o ciepłym klimacie. Niestety w Polsce uprawiana sporadycznie, chociaż można znaleźć jego ekologiczne uprawy. Zbiera się go od sierpnia do pierwszych przymrozków.
Karczochy zawierają około 3% cukrów, 3% białka, tłuszcz i witaminę C. Wartość odżywcza karczochów nie jest zbyt duża, ale są cenione przede wszystkim ze względu na zawartość cukru – inuliny – który, jako jeden z niewielu, może być spożywany przez chorych na cukrzycę. Poza tym zawiera cynarynę, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego i stymuluje procesy metaboliczne. Warzywo to jest więc naturalnym preparatem na odchudzanie.
Jest także polecany dla chorych ze schorzeniami wątroby, a wyciągi czy tabletki z karczocha mają zastosowanie w leczeniu i długotrwałej profilaktyce dla osób przy podwyższonym poziomie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Poza cynaryną i inuliną karczochy zawierają także kwas chlorogenowy, który jest antyoksydantem występującym w tkankach roślinnych. Jego zadaniem jest zmniejszanie absorpcji cukrów w przewodzie pokarmowym, a tym samym zmuszanie organizmu do korzystania ze zgromadzonych wcześniej zapasów węglowodanów i tłuszczów. Karczoch jest także jednym z bogatszych źródeł niacyny wśród warzyw. Dzięki niej przyspiesza nasz metabolizm, jest więc polecana przez dietetyków.
Karczoch jest uważany także za cenny dodatek do płynów oczyszczających skórę, toników, lotionów, kremów i maseczek kosmetycznych, ma więc szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Na następnej stronie zobacz jak przyrządzać karczocha!