Karp, bo o nim mowa to ryba, która jak żadna inna kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Nie każdy wie jednak, że karp, który na ziemie polskie przywędrował wraz z czeskimi cystersami w XII wieku, jako potrawa wigilijna spopularyzowany został dopiero w okresie powojennym. Kiedy sklepowe półki świeciły pustkami, karp był jedną z niewielu dostępnych ryb, a święta musiały przecież być postne. Od tego czasu karp gości na polskich stołach w różnych odmianach, w tym najpopularniejszej – smażonej w panierce. Przy innych, ciężkostrawnych potrawach świątecznych jak kapusta z grzybami czy pierogi, może warto nieco “odchudzić” karpia i przygotować go na słodko i na parze?
Przepis do wykonania w Thermomixie.
składniki:
- 800 - 1000 g karpia, wypatroszonego, oczyszczonego, pokrojonego w dzwonki o grubości 3 cm
- · 1¼ łyżeczki soli, plus dodatkowa ilość do przyprawienia ryby
- · ¾ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego, plus dodatkowa ilość do przyprawienia ryby
- · 900 g wody
- · 2 liście laurowe, suszone
- · 3 ziarenka ziela angielskiego
- · 300 g marchewki, pokrojonej na kawałki
- · 100 g korzenia pietruszki, pokrojonego na kawałki
- · 150 g cebuli, pokrojonej na kawałki
- · 3 łyżeczki żelatyny w proszku
- · 15 - 20 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
- · 1½ łyżeczki cukru
przyrządzanie:
1 Dzwonki karpia ułóż w misce, przypraw solą i pieprzem, następnie odstaw do lodówki na 1 godz. Po tym czasie karpia przełóż na wkład Varomy i dolną część przystawki Varoma, odstaw.
2 Do naczynia miksującego wlej wodę, dodaj liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego, sól i pieprz. Włóż koszyczek i umieść w nim marchewkę,
pietruszkę i cebulę, nałóż przystawkę Varoma, gotuj na parze (20 min/Varoma/obr. 1).
3 Odstaw przystawkę Varoma, wyjmij koszyczek przy pomocy kopystki, odstaw. Opróżnij naczynie miksujące zachowując wywar, odstaw.
4 Z wywaru ostrożnie wyjmij liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego.
5 Do naczynia miksującego włóż ugotowane wcześniej warzywa, rozdrobnij (15 s/obr. 8). Składniki zgarnij kopystką ze ścianek na dno naczynia
miksującego. Ponownie zmiksuj (15 s/obr. 10).
6 Dodaj przygotowany wcześniej wywar, żelatynę, sok z cytryny i cukier, podgrzej w naczyniu miksującym (1 min/98°C/obr. 5).
7 Dzwonki karpia umieść w naczyniu żaroodpornym i zalej powstałym wywarem. Pozostaw do całkowitego ostudzenia, następnie odstaw do lodówki na 5-6 godz, do momentu, aż galareta stężeje.
8 Podawaj na zimno.