Świeżość Południa
Południe Włoch słynie z oliwy extra vergine – świeżej, o owocowym smaku. Jednak nie jest to jedyne, czym może poszczycić się ta część Półwyspu Apenińskiego. Kto nie zna bowiem sera mozzarella? Wytwarzany w Kampanii, po raz pierwszy powstał w VII wieku, kiedy Goci sprowadzili do Włoch mleko czarnych bawolic. W innych krajach ser ten produkuje się także z mleka krowiego, ale za jedyną oryginalną jest uznawana włoska mozarrella di bufala.
Nie można zapominać również o warzywach, w tym pysznych, dojrzałych pomidorach o słodkawym smaku, które zbiera się we Włoszech o wschodzie słońca. Południe to również bogactwo ryb i owoców morza, uwielbianych przez mieszkańców tych terenów.
Makaron – godło Włoch
Pozostaje jeszcze włoski makaron, który przygotowuje się na terenie całej Italii. To primo piatto – pierwsze i najważniejsze danie tej kuchni. Nie ulega wątpliwości, że włoska pasta ma nie tylko wyjątkowy smak. Typowe włoskie makarony produkuje się z pszenicy durum, która zawiera więcej białka, tłuszczy i składników mineralnych niż zwykła pszenica. Co więcej, można w niej znaleźć luteinę, pozytywnie wpływającą na nasz wzrok – mówi Marta Martys, Marketing Manager Barilla. Z pszenicy durum uzyskuje się tzw. semolinę. W niej tkwi sekret prawdziwie włoskiej pasty, która nie skleja się po ugotowaniu i zawsze zachowuje swój pierwotny kształt. Ciekawostką może być fakt, że makaron z tradycyjnej mąki pszennej to dla Włocha jedynie słabej jakości erzac.
O to, gdzie powstał makaron spiera się kilka krajów. Włosi dowodzą, że pomysł na tanią i łatwą do przechowania żywność pojawił się w I w. p.n.e. w czasie rozwoju Rzymu i braku odpowiedniej ilości jedzenia dla jego mieszkańców. Proste danie, początkowo przeznaczone dla biedoty, z czasem osiągnęło niezwykłą popularność, którą cieszy się do dziś.
A jaki jest Twój ulubiony makaron?