Wykwinty i niezbyt skomplikowany do przygotowania, choć dość pracochłonny tort nie tylko dla zdeklarowanych miłośników słodkości
czas: 1 godzina (w tym pieczenie) + 2 godz. chłodzenia
liczba porcji: 12
składniki:
Na ciasto (tortownica o śr. 28 cm):
3 jaja
3 łyżki cukru
4 łyżki mąki
szczypta soli
stara skórka z połowy cytryny
łyżeczka proszku do pieczenia
2 opakowania podłużnych biszkoptów
Na krem:
4 jajka
2 żółtka
100 g mielonych migdałów
150 g cukru
2 op. cukru waniliowego
300 g miękkiego masła
oraz:
20 g cukru
1/2 szklanki soku z pomarańczy
3 łyżki soku z cytryny
1 szklanka białego słodkiego lub półsłodkiego wina
pół szklanki ciemnego rumu
1 op. galaretki truskawkowej
100 g płatków migdałowych
2 łyżki wiórek ze skórki pomarańczowej
2 szklanki śmietany 36 %
2 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
przyrządzanie:
Z białek ubić sztywną pianę, dodając szczyptę soli. Żółtka ubić z cukrem, dodać mąkę i proszek do pieczenia. Dodać skórkę otartą z połówki wyszorowanej wcześniej i umytej cytryny. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką tortownicy. Piec przez 15 minut w temperaturze 200 stopni, nie otwierając w trakcie piekarnika.
Następnie delikatnie wyjąć z formy i wystudzić.
W tym czasie przygotować krem: na parze ubić jajka, żółtka, cukier i cukier waniliowy. Zdjąć z pary i ubijać nadal przez ok. 5 minut. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Zmielone migdały podprażyć na patelni (bez tłuszczu) aż zaczną pachnieć, a następnie wystudzić. Masło, 2 -3 godz. wcześniej wyjęte z lodówki, ucierać na gładką pianę (najlepiej drewnianą pałką), kręcąc tylko w jedną stronę, aby się nie zwarzyło. Dodawać po łyżce chłodnej piany jajecznej aż do jej wyczerpania. Połączyć z mielonymi migdałami.
Przygotować poncz: wymieszać sok pomarańczowy, wino, sok z cytryny, rum oraz cukier, mieszać do rozpuszczenia cukru. Galaretkę rozpuścić w szklance wody i odstawić do ostygnięcia.
Pierścień tortownicy wyłożyć folią aluminiową, tak aby nie było jej na dnie. Delikatnie położyć biszkopt i zamknąć tortownicę. Nasączyć go połową szklanki ponczu, rozsmarować na nim 1/3 kremu. Na kremie ułożyć biszkopty, tak aby wypełniły całą przestrzeń (ew. odcinać lub obłamywać kawałki). Nasączyć je połową pozostałego ponczu, przykryć kolejną 1/3 częścią kremu oraz zalać połową galaretki. Ułożyć kolejną warstwę kremu i biszkoptów, polać je resztą galaretki. Odstawić na dwie godziny do lodówki.
Płatki migdałowe podprażyć na patelnie do uzyskania złocistego koloru. Pozostawić do ostygnięcia. W niewielkiej ilości gorącej wody (3-4 łyżeczki) rozpuścić żelatynę. Schłodzoną śmietanę ubijać z cukrem pudrem. Dodać do niej wystudzoną żelatynę i delikatnie zamieszać.
Tort wyjąć z lodówki. Delikatnie usunąć pierścień tortownicy. Tort wyłożyć na ozdobną paterę, jego boki posmarować 2/3 ilości bitej śmietany, obsypać płatkami migdałowymi, które delikatnie docisnąć. Na wierzchu zaś szprycą wycisnąć z bitej śmietany dekoracyjną kartkę. Posypać kilkoma płatkami migdałowymi oraz wiórkami zrobionymi specjalnym nożykiem do obierania warzyw ze skórki z wyparzonej wcześniej pomarańczy. Tort schłodzić.
uwagi:
Konieczny jest dodatek żelatyny do bitej śmietany, aby dobrze \"trzymała\" się ona na torcie i nie podchodziła wodą. Dzięki temu tort można przechowywać nawet 3 dni.