Kampania i Neapol
Kampania jest regionem, z którego wywodzą się najsłynniejsze włoskie potrawy i przysmaki: spaghetti, maccheroni czy pizza. W dużej części jest to zasługa Wezuwiusza, ponieważ bardzo żyzne wulkaniczne gleby sprzyjają uprawie pomidorów. Część z nich jest eksportowana, ale region wyspecjalizował się również w ich przetwórstwie: konserwowaniu, suszeniu czy przerabianiu owoców na sosy. A od sosu pomidorowego do spaghetti już przecież tylko jeden krok…
Kampania to również ojczyzna mozzarelli. Tradycyjnie ser ten powinien powstawać z mleka czarnych bawołów arni, jednak ze względu na popularność tego przysmaku, współcześnie produkuje się go głównie z mleka krowiego. Będąc w Kampanii, warto skosztować oryginalnego smaku.
Lacjum i Rzym
Rzym, jak każda europejska stolica, ulegał dużym wpływom ludności napływowej z innych części kraju oraz przybyszów z zagranicy (zwłaszcza pielgrzymów). Dlatego właśnie tak trudno jest zazwyczaj odróżnić prawdziwą kuchnię rzymską od tej, która w tym mieście zdobyła tylko ogromną popularność.
Od wieków ważnym składnikiem, wykorzystywanym przez rzymskie kucharki, są podroby, które przygotowuje się na dziesiątki sposobów. Do rzymskich specjałów należą również: spaghetti alla carbonara, gnocchi oraz owcze sery pecorino romano i ricotta romana.
Mimo wielu tradycyjnych pyszności, Rzym powinien się jednak przede wszystkim kojarzyć z kawą, którą w domach pije się sporadycznie. Espresso, latte, macchiato, cappuccino – prawdziwy rzymianin nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia kawy w ulubionej kawiarni. Pamiętajmy jednak, że kawę z mlekiem można pić tylko w godzinach śniadaniowych – później takie połączenie jest uznawane za świętokradztwo.
Mówiąc o rzymskiej kuchni, nie można zapomnieć o kulturze celebrowania posiłków. Nigdy w pełni nie docenimy włoskiego jedzenia, jeśli nie spróbujemy go podczas wielogodzinnej, niekończącej się kolacji w kameralnej knajpce. Ucztowanie doprowadzono tam do mistrzostwa, a restauratorzy zaakceptowali fakt, że danego wieczora przy stoliku zazwyczaj usiądzie tylko jedna grupa osób. Przeciąganie posiłków, by cieszyć się swoim towarzystwem i wyśmienitym jedzeniem, jest w jak najlepszym guście.
Z ziemi włoskiej do Polski
Prawdziwą kulinarną przygodę z kuchnią włoską można przeżyć również w Warszawie. Bez potrzeby kupowania biletu i odbywania dalekich, zamorskich podróży. Włoskich specjałów domowej roboty można skosztować w nowo powstałej restauracji na warszawskiej Pradze. Włoska Knajpa, bo o niej mowa, to miejsce, które przenosząc klimat rzymskich knajpek na polski grunt rozbudza zmysły stołecznych smakoszy. Jeśli w natłoku pracy, spotkań biznesowych, napiętych harmonogramów mamy ochotę na chwilę odprężenia warto zajrzeć na ulicę Okrzei 13. W menu znajdziemy całe bogactwo kulinarne współczesnych Włoch.