Melisa
Znane jest jej zbawienne działanie na układ nerwowy. Skuteczna, a jednocześnie łagodna pozwala na zmniejszenie napięcia. Wskazana dla osób pracujących umysłowo i starszych. Pomaga zwłaszcza w stanach lekowych i przy problemach z zasypianiem. Hamuje również rozwój komórek nowotworowych oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Według starych przekazów pomaga przy nadpobudliwości seksualnej i bolesności przy miesiączkach.
Mięta
Jest to kolejne po dziurawcu wszechstronnie działające zioło. Reguluje trawienie poprzez pobudzanie soków trawiennych, żółci i soku żołądkowego. Reguluje wydalanie gazów i zwiększa apetyt. Powoduje większe wydalanie moczu, obniża ciśnienie krwi i działa uspokajająco. Jest znana, jako składnik napojów gaszących duże pragnienie. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące, dlatego często stosowana jest w pastach do zębów, inhalacjach układu oddechowego, a także zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Likwiduje nerwobóle i pomaga w leczeniu dolegliwości stawów.
Nagietek
Zalecany do stosowania w stanach pooperacyjnych dróg żółciowych i żołądka. Ułatwi przepływa żółci do dwunastnicy. Polecany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w nieżycie żołądka i jelit. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stosowany jest przy oparzeniach słonecznych, popromiennych, termicznych, wolno gojących się ranach, owrzodzeniach, stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani, zapalenia spojówek oczu, zakażeniu narządów rodnych. Przy tym wszystkim reguluje ciśnienie tętnicze i łagodnie działa uspokajająco.
Pokrzywa zwyczajna
Jest wykorzystywana w leczeniu przewlekłych zakażeń i kamicy moczowej. Hamuje niewielkie krwawienia i pokonuje stany zapalne układu pokarmowego. Ponadto reguluje trawienie i pobudza apetyt. Obniża poziom cukru we krwi. Zewnętrznie stosowana poprawia kondycję skóry głowy i włosów. Zmniejsza łupież i łojotok głowy. Pomaga przy nadmiernej potliwości. Jest stosowana w niedoborach żelaza, po krwotokach, chorobach wyniszczających organizm i przy obfitych miesiączkach u kobiet.