Podbiał pospolity
Roślina ta ceniona jest przede wszystkim w chorobach takich jak angina, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej, zapalenia krtani i w przeziębieniach. Zmniejsza podrażnienie błon śluzowych, przez co łagodzi kaszel. Ułatwia oczyszczanie się i dezynfekcję dróg oddechowych. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwia przepływ powietrza.
Rumianek
Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i wiatropędnie. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym stosowany jest w leczeniu nieżytów żołądka i jelit. Również polecany przy regeneracji po antybiotykoterapii, braku łaknienia i w zaburzeniach trawienia, przy wzdęciach brzucha, kolkach, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, dróg rodnych, zapaleniach spojówek oczu, rogówki i tęczówki, zapaleniach alergicznych i ropnych, a także bólach infekcyjnych dróg moczowych. Jest bardzo łagodny i nie ma większych działań ubocznych, dlatego stosuje się go również przy kolkach i bolach brzucha u niemowląt i przy wyrzynaniu ząbków, ponieważ działa lekko uspokajająco. Dodatkowym jego zastosowaniem jest kosmetyka. Jest składnikiem bazowym szamponów, płynów do kąpieli, kremów do twarzy i balsamów do całego ciała.
Szałwia
Znana głównie z silnych właściwości przeciwzapalnych i dezynfekujących. Stosowana przy stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, do płukania gardła przy anginie, przemywania trudno gojących się ran, zapaleń skóry, czyraków. Ma silne działanie przeciwpotne i jest wykorzystana w leczeniu stanów wzmożonej potliwości, w nadczynności tarczycy i nadmiernej potliwości przy zaburzeniach nerwicowych i w okresie przekwitania. Szałwia hamuje rozmnażanie się wielu rodzajów bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych. Stosowana w leczeniu chorób wątroby i przy upośledzeniu wytwarzania żółci. Działa wiatropędnie i rozkurczowo na jelita, obniża poziom cukru we krwi.
Sosna zwyczajna
Jej właściwości doskonale sprawdzają się w leczeniu chorób układu oddechowego. Ma działanie wykrztuśne, dezynfekujące, zwiększa ilość wytwarzanego przez oskrzela śluzu, co pomaga w jego odkrztuszaniu, działa bakteriobójcze i niszczy drobnoustroje w drogach oddechowych, wykazują działanie rozkurczowe. Olejek sosnowy stosowany jest do inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Stosowana w leczeniu chorób układu moczowego i skóry.