Co z wynikami?
Na podstawie tych badań i pomiarów dietetyk analizuje i ocenia wyniki. W ten sposób ustala czy odżywianie jest prawidłowe, czy występuję niedowaga, nadwaga lub otyłość, a być może inne zaburzenia odżywiania czy przemiany materii.
Na tę pierwszą wizytę powinniśmy zabrać także wyniki ostatnio wykonanych badań krwi, szczególnie poziom glukozy, cholesterolu HDL i LDL trójglicerydów. Na ich podstawie dietetyk może również ocenić ryzyko zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych i zalecić odpowiednią dietę.
Co jeszcze dietetyk powinien zbadać
Doświadczony dietetyk dodatkowo przyjrzy się naszej skórze, włosom, zębom, językowi, paznokciom, których wygląd i stan pozwalają na wykrycie oznak niedoborów pokarmowych.
Jeśli cokolwiek niepokoi dietetyka i na podstawie podstawowych badań i analiz istnieje oceni, że istnieje ryzyko choroby, może on dodatkowo zlecić badania biochemiczne. Pozwalają one na analizę stężenia składników odżywczych i ich metabolitów: białka, witamin i minerałów oraz ocenę gospodarki lipidowej organizmu.
Pierwsza wizyta za nami…
Następny etap to wizyty kontrolne u dietetyka, które mają na celu ocenę skuteczności stosowanej diety. Podobnie jak za pierwszym razem powinien wykonać pomiary antropometryczne oraz szczegółową analizę składu ciała. Na ich podstawie dietetyk może skorygować swoje zalecenia i ewentualnie wprowadzić zmiany. Od momentu rozpoczęcia diety powinniśmy prowadzić dzienniczek żywienia, w którym notujemy dzień po dniu godziny posiłków, ich skład, aktywność fizyczną i ewentualne odstępstwa (na imprezach czy podczas świąt).