Według ostatnich badań GfK Polonia, przeciętny Polak spędza w kuchni minimum 7 godzin tygodniowo. Jednak niemal 40% z nas traktuje gotowanie jako przykry obowiązek, a nie przyjemność. Narzekamy na brak czasu i umiejętności. Mimo to, gotowanie nie musi być męczącym i nudnym zajęciem. Oto trzy podstawowe kroki, które na zawsze odmienią Twoją kulinarną przygodę.
KROK 1
Zadbaj o wyposażenie swojej kuchni
Zdecydowanie największy wpływ na Twoje podejście do gotowania ma wyposażenie kuchni. Kilkunastoletnie naczynia czy przestarzałe roboty kuchenne na pewno nie zachęcają do gotowania. Akcesoria powinny być nie tyle ładne, co praktyczne i solidne.
Jeśli używasz inteligentnych gadżetów kuchennych, na pewno wiesz, ile czasu może zaoszczędzić siekacz do czosnku, w przeciwieństwie do ręcznego krojenia. Wybieraj urządzenia, dzięki którym szybciej przygotujesz swoje posiłki.
Potraktuj wyposażenie jako osobistego asystenta kuchni. Dzięki temu gotowanie będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsze, stanie się ciekawsze, a nawet relaksujące. Na rynku dostępne są urządzenia do kuchni, które ograniczają czas przygotowania posiłków do minimum, a przy tym zwiększają potencjał kulinarny w domowej kuchni. Roboty kuchenne cieszą się coraz większą popularnością. Amatorzy, a nawet profesjonaliści nie mogą obyć się bez tego typu urządzeń. Co ciekawe, wielu potraw wręcz nie da się zrobić bez pomocy tego urządzenia.
Warto także zadbać o drobne gadżety, takie jak dobrej jakości obieraczka, nożyczki do ziół, pojemniki do przechowywania żywności, czy blender ręczny. Ciekawe przedmioty w kuchni zmienią nudne gotowanie w tworzenie małych dzieł sztuki.
KROK 2
Nie gotuj sama – zaangażuj swoją rodzinę i znajomych
Odpowiednie wyposażenie kuchni to dopiero połowa sukcesu. Pamiętaj, że sercem kuchni są ludzie, którzy przygotowują posiłki. Codzienne gotowanie dla całej rodziny nie jest łatwym zadaniem, ale przecież nie musisz robić wszystkiego solo. Zaangażuj domowników i potraktujcie gotowanie jako wspólną rozrywkę i okazję do rozmowy po ciężkim dniu. Zaplanujcie kto i kiedy będzie szefem kuchni i kto wymyśla menu na dzisiaj.
Do tej zabawy warto zaprosić dzieci, które zaangażowane w pracę dorosłych poczują się ważne i doceniane. Prawdopodobnie kilkulatka nie zainteresuje obieranie ziemniaków czy ubijanie kotletów, ale z pewnością zaciekawi, jak działa robot kuchenny. Najmłodsi uwielbiają ozdabiać desery, komponować kolorowe sałatki i koktajle, a także odmierzać i ważyć składniki.
Jak widzisz, odpowiednie wyposażenie kuchni plus towarzystwo ukochanych osób to niemal idealne połączenie. Czego jeszcze brakuje? O tym na następnej stronie.