Suplementy diety (zwane także ergegenikami) są przede wszystkim po to, by wpływać na poprawę efektywności pracy mięśniowej oraz lepiej odżywić organizm i skutecznie chronić przed ubocznymi skutkami przeciążeń treningowych. Jak je dobrać, by jak najlepiej spełniły swą rolę?
Rodzaje suplementów
Suplementy można podzielić na dwie podstawowe grupy: o działaniu ogólnym, które pełnią rolę energetyczną i odżywczą oraz kierunkowe, których zadaniem jest wspomagać określone procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie.
Do pierwszego rodzaju zaliczamy wszelkie odżywki, które mają w swoim składzie przede wszystkim składniki takie jak: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały i najczęściej przygotowane są w formie koktajli. Wspomagają one organizm w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego oraz dostarczają niezbędnych składników w czasie, gdy do treningów dołączamy dietę. Aby były skuteczne powinny zawierać najważniejsze składniki pokarmowe w optymalnie fizjologicznych proporcjach i stężeniu oraz być pozbawione substancji szkodliwych takich jak cholesterol czy związki purynowe.
Suplementy kierunkowe przede wszystkim wspomagają organizm w przemianach metabolicznych oraz w procesie wytwarzania i wykorzystywania energii. Zawierają specjalnie wyselekcjonowane mikroskładniki.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!