Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z chorobą Hashimoto. Leczenie farmakologiczne jest niezbędne, ale poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety można zdecydowanie poprawić swoje samopoczucie. Zdrowsze odżywianie pomaga zniwelować uciążliwe objawy. Z naszego artykułu dowiesz się więcej, jak radzić sobie z chorobą Hashimoto.
Czym jest Hashimoto?
Niestety Hashimoto nie należy do rzadkich schorzeń. To choroba tarczycy o charakterze autoimmunologicznym. Nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy powoduje, że organizm produkuje przeciwciała atakujące tarczycę. Problem nie zawsze dotyczy wyłącznie tarczycy. U osób z Hashimoto objawy dotyczą czasem jelit. Choroba Hashimoto może wiązać się z zaburzeniami mikroflory jelitowej, a to może prowadzić również do nietolerancji pokarmowych.
Hashimoto – co to oznacza w codziennym życiu? Choroba objawia się w różny sposób. Zmęczenie i senność to jedne z najczęściej zgłaszanych problemów. Na szczęście są sposoby, aby nad nią zapanować. Leczenie farmakologiczne wraz z dietą znacząco łagodzi dolegliwości.
Choroba Hashimoto przyczyny ma w uwarunkowaniach genetycznych oraz niezdrowym trybie życia. Wysokoprzetworzone pożywienie i duże ilości cukru w diecie powodują stany zapalne w organizmie, które mogą wywoływać różne schorzenia. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zdrowego odżywiania. Bez względu na przyczyny Hashimoto dieta przeciwzapalna jest skuteczna.
Jak wygląda leczenie Hashimoto?
Aby rozpocząć właściwe leczenie Hashimoto, jakie badania należy wykonać? W pierwszej kolejności wykonuje się badanie TSH, które pokazuje, czy pojawiła się niedoczynność tarczycy. Niedoczynność nie musi wiązać się z chorobą Hashimoto, ale w niektórych przypadkach jest jego konsekwencją. Gdy TSH jest podwyższone, konieczne jest również sprawdzenie anty-TG i anty-TPO. W Hashimoto leczenie jest takie samo jak w przypadku niedoczynności tarczycy, ale ważne jest, aby wiedzieć, z czego wynika.
Zdarza się, że ktoś ma Hashimoto, a prawidłowe tsh pokazują badania. Do ich poszerzenia powinny skłonić dolegliwości. Przy Hashimoto leki, które się stosuje, zawierają tyroksynę. Dopasowanie odpowiedniej dawki przywraca komfort życia, ale równocześnie warto zadbać o dietę.
Dieta Hashimoto
Autoimmunologiczny charakter Hashimoto sprawia, że ważna jest dieta przeciwzapalna. W Hashimoto dieta powinna obfitować w kwasy omega-3 EPA i DHA. Dlatego do posiłków wprowadź tłuste ryby morskie, pestki dyni, orzechy, nasiona chia i siemię lniane. Istotne jest również antyoksydacyjne działanie witaminy C. Dieta Hashimoto powinna zawierać dużo warzyw i owoców. Na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Dlaczego dieta przy Hashimoto ma tak duże znaczenie? Ponieważ produkty prozapalne powodują jeszcze większe stany zapalne w organizmie, co pogarsza funkcjonowanie tarczycy. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dokładnie wygląda dieta Hashimoto, przepisy najlepiej dopasuje dietetyk. Jeżeli chcesz spróbować samodzielnie zmienić nawyki żywieniowe, zwróć uwagę na produkty bogate w polifenole. Ważny jest też beta-karoten oraz produkty fermentowane, które będą wspierać mikroflorę jelit.
Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść? Istnieją mylne przekonania dotyczące konieczności eliminacji z diety niektórych produktów. Powszechne jest opinia, że warzywa kapustne należy zupełnie wykluczyć. Rzeczywiście kapusta, kalafior, brokuły, jarmuż czy rzepak mogą ograniczać wytwarzanie hormonów tarczycy, ale wystarczy ograniczyć ich ilość i zadbać o właściwą ilość jodu. Nie należy z nich rezygnować ze względu na zawartość wielu składników odżywczych.
Przebadaj się i rozpocznij dietoterapię!
Jeżeli niepokoją Cię jakieś objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie, zbadaj poziom hormonów tarczycy. W przypadku choroby Hashimoto lub niedoczynności tarczycy przejdź na dietę przeciwzapalną. Aby zyskać pewność, że dieta jest ułożona prawidłowo i naprawdę zapewnia wsparcie Twojego zdrowia, skonsultuj się z dietetykiem.