Jedzenie jako sztuka
Jedzenie jest częścią kultury. Inspirujemy się tu podpowiedziami Pawła Potoroczyna, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, który podkreśla, jak ważnym elementem każdej kultury jest właśnie sztuka smakowania życia i celebracja jego smaków. Trzeba pamiętać, że Polska, oprócz transformacji ustrojowej, w ciągu ostatnich 20 lat przeszła również transformacje kulinarną. Dyrektor zwraca uwagę, że warto wyeksponować tak ważny element polskiej kultury jak bogata kuchnia. Stąd na Scenie Smaku znów pojawią się potrawy z Lubelszczyzny sygnowane Prowansją Wschodu (autorem tego pomysłu jest także Paweł Potoroczyn).
Tegoroczny cykl „Europa na talerzu” nosi nazwę „Latające talerze” – na Scenie Smaku i w restauracjach pojawią się potrawy z krajów z którymi Lublin ma połączenie lotnicze. W cyklu „Diabelski trójkąt” zaprosimy do smakowania piekielnej kuchni. Wszystkie pokazy kulinarne nawiązują do idei Gotujmy zdrowo – mniej soli, to nowy projekt Cisowianki, która po raz drugi współpracuje z festiwalem.
Nowością jest inauguracja jemTeatru – najbardziej wysmakowanej sceny teatralnej w Lublinie. Premierowy spektakl „Lublin smaków” zobaczymy w podziemiach Hotelu Alter, na scenie wystąpi 7 potraw związanych z 7 postaciami z historii Lublina.
Reżyserują Waldemar Sulisz i Wiesław Kurowski, muzykę na żywo zagra krakowski zespół Chluba.
Paweł Oszczyk, szef kuchni hotelu Le Regina w Warszawie poprowadzi podczas festiwalu Warsztaty Mistrzowskie na temat nowoczesnej kuchni regionalnej.
Europejski Festiwal Smaku
Odbywa się pod Honorowym Patronatem Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Lublina i Marszałka Województwa Lubelskiego. W ciągu 3 dni gromadzi ponad 100 tysięcy ludzi. Tegoroczna edycja może być atrakcyjnym wydarzeniem i doskonałym miejscem dla promocji firm oraz poznania Lublina i województwa jako atrakcyjnego produktu turystycznego.