Wiele z nas katuje się różnymi dietami, które nie przynoszą takich efektów, jakich oczekujemy. A czy tak naprawdę trzeba je stosować? Wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe, zapamiętać podstawowe zasady i wprowadzić je w życie, żeby poczuć się lepiej i naturalnie pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Oto podstawowe zasady służące temu, by nasze posiłki były zdrowsze i lżejsze.
5 posiłków dziennie
Podstawą każdej zdrowej diety jest 5 posiłków dziennie. Jeśli chcecie się głodzić to uwierzcie – nie poprawi Wam to sylwetki. No dobrze – poprawi, ale na krótki czas i z efektem jo-jo. Dlatego warto zaplanować sobie 5 posiłków, które powinniśmy jeść regularnie co kilka godzin. Nie muszą być duże, ważne aby były zbilansowane i dostarczały nam niezbędnych składników.
Śniadanie jako pierwszy posiłek po przerwie nocnej powinien dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a do tego powinien być urozmaicony i zapewnić porządną dawkę energii. Najlepiej, by w jego skład wchodziły: mleko i jego przetwory, pełnoziarniste pieczywo, naturalne płatki zbożowe, kasze, chude wędliny, jaja, świeże warzywa i owoce, świeżo wyciskane soki warzywne bądź owocowe. Śniadanie powinniśmy zjeść od 30 do 60 min. po przebudzeniu.
Kolejny posiłek to II śniadanie, które jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży a także osób pracujących fizycznie i umysłowo. W nim obowiązkowo powinny się znaleźć świeże owoce lub warzywa.
Obiad do dla większości z nas główny posiłek w ciągu dnia. Zwróćmy uwagę, by w jego skład wchodziło obowiązkowo pełnowartościowe białko, a także jako uzupełnienie warzywa świeże bądź ugotowane. W tym posiłku powinien też być dodatek węglowodanowy w postaci kaszy, ryżu pełnoziarnistego czy razowego makaronu. Postarajmy się, by potrawy były urozmaicone kolorystycznie i smakowo.
Posiłkiem uzupełniającym jest podwieczorek, podczas którego możemy sobie zaserwować mleczny koktajl, świeże owoce i warzywa czy świeżo wyciskane soki.
Kolację powinniśmy zjeść najlepiej na 2 godziny przed snem. Nie ma sensu głodować od np. godziny 18, jeśli zasypiamy o 22. Warto jednak zadbać, by był to posiłek lekkostrawny i niezbyt obfity. Powinna składać się z produktu białkowego i warzyw. Zdecydowanie zrezygnujmy z makaronów, ryżu, kasz czy pieczywa, lepiej zastąpić je sałatką czy surówką z gotowaną rybą czy mięsem. Unikajmy także w tym posiłku produktów wzdymających i ciężkostrawnych.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu!